Πρόγραμμα Και Συμμετοχές Του Φεστιβάλ Ιούλιος 2015

Πρόγραμμα Και Συμμετοχές Του Φεστιβάλ Ιούλιος 2015

ΜΕ ΠΕΝΑΚΙ & ΣΚΑΠΑΝΗ – 2015

Tο 2014, βλέποντας την επιθυμία των νέων δημιουργών να δείξουν την δουλειά τους, αποφασίσαμε να διοργανώσουμε μαζί με τον Σύλλογο Ελλήνων Αρχαιολόγων και τις εκδόσεις ΚΨΜ, μια εκδήλωση για κόμικς, ανοικτή σε όλους. Πάρα πολύ δουλειά, αρκετές ατέλειες λόγω απειρίας και έλλειψης χρήματος, αλλά και πολλή προσφορά αγάπης και βοήθειας από πολλούς γνωστούς δημιουργούς. Πολλοί ήταν αυτοί που δεν σκέφτηκαν το κόστος και ήρθαν από κάθε άκρη της Ελλάδας, γι΄ αυτό το τριήμερο.

Το 2015 παρά την πολύ δυσκολότερη οικονομική κατάσταση και με την επιμονή των δημιουργών, διοργανώνουμε για δεύτερη χρονιά το «Με Πενάκι & Σκαπάνη», πάντα υπό την αιγίδα του Συλλόγου Ελλήνων Αρχαιολόγων.

Τώρα στην παρέα μας προστέθηκαν πολλοί φίλοι, από άλλους καλλιτεχνικούς χώρους, για να μας βοηθήσουν να περάσουμε καλά, όπως η ομάδα Βourou Bourou, η ομάδα Τ.Α.Δ.Ε., οι The Walking Machine, body painters και κάθε μέρα έχουμε και μια νέα προσφορά, δίνοντας στην εκδήλωση μας την μορφή «γιορτής».

Μαζί μας θα έχουμε όχι μόνο δημιουργούς κόμικς και φανζίνς, αλλά και ζωγράφους, την λέσχη φίλων επιστημονικής φαντασίας, animators, σκηνοθέτες, συγγραφείς, bloggers, street artists και πολλούς άλλους φίλους των κόμικς. Κάθε μέρα θα προστίθενται και νέες παρουσίες.

Έτσι πλέον καθιερώνεται σαν την αθηναϊκή καλοκαιρινή συνάντηση μας, μια ευκαιρία να περάσουμε τρεις μέρες συζητώντας και γνωρίζοντας ο ένας τον άλλον. Μια ανοιχτή γιορτή, με πολλούς νέους δημιουργούς που θέλουν να δείξουν την δουλειά τους, αλλά και με παλιούς, γνωστούς και έμπειρους δημιουργούς, που θέλουν να βοηθήσουν και να συμβουλεύσουν τους νέους.

[one_half valign=”top” animation=”none”]

Με Πενάκι & Σκαπάνη 2015 – Πρόγραμμα

[tabs position=”top-left” style=”simple” type=”click”]

[tab_title]

Παρασκευή

[/tab_title]

[tab_content]

18.00-21.00:
Λειτουργία έκθεσης κόμικς, signings, workshops, παρουσιάσεων και πωλητηρίων fanzins, κόμικς και βιβλίων
18.00-18.15:

Χαιρετισμός

18.15-20.00:

Δημιουργία κόμικς, από την ιδέα στα καρέ (Μανώλης Φραγγίδης)

20.00-21.00:

Ιστορικές εγγραφές και σύγχρονοι πολιτισμικοί μύθοι σε διασκευές, ο μύθος του Ηρακλή σε κόμικς (Ευαγγελία Μουλά, Κων. Μαλαφάντης)

Μετά τις 21.00 διασκεδάζουμε

21.00-21.15:

Object Manipulation από τον Pomet

21.15-22.00:

Φόνος στο Μουσείο – Διαδραστικό παιχνίδι (Ομάδα Μυθολόγιο)

22.00-22.30:

Stand up comedy (Ομάδα Τ.Α.Δ.Ε)

22.30-23.00:

Θεατρικός αυτοσχεδιασμός (Ομάδα Bourou Bourou)

[/tab_content]

[tab_title]

Σάββατο

[/tab_title]

[tab_content]

18.00-21.00:
Λειτουργία έκθεσης κόμικς, signings, workshops, παρουσιάσεων και πωλητηρίων fanzins, κόμικς και βιβλίων
16.00-17.00:

Εργαστήριο για νέους και όχι μόνο (Σταυρούλα Παπαδάκη)

17.00-18.00:

Εισαγωγή στην προοπτική – Το στήσιμο του τριδιάστατου χώρου στα κόμικς (Τζίμης Παπαδόπουλος)

18.00-19.00:

Πώς να σχεδιάσετε σωστά ένα πρόσωπο από οποιαδήποτε γωνία (Στέφανος Παπαδάτος)

19.00-20.00:

Σχεδιάζοντας κόμικς χαρακτήρες (Malk)

20.00-21.00:

Το Skouliki Tom (The Three Mooges) παρουσιάζει το μυθιστόρημα «Το Δέντρο στην άκρη του κόσμου», του Γελωτοποιού.

Μετά τις 21.00 διασκεδάζουμε

21.00-21.15:

Object Manipulation από τον Pomet

21.30-22.00:

Αφήγηση ιστοριών από το εδώ, από το εκεί και το πάντοτε (Ομάδα Μυθολόγιο)

22.00-22.30:

Stand up comedy (Ομάδα Τ.Α.Δ.Ε)

22.30-23.00:

Μουσικός αυτοσχεδιασμός (Αλέξανδρος Μάγκας)

[/tab_content]

[tab_title]

Κυριακή

[/tab_title]

[tab_content]

12.00-21.00:
Λειτουργία έκθεσης κόμικς, signings, workshops, παρουσιάσεων και πωλητηρίων fanzins, κόμικς και βιβλίων
16.00-17.00:

Εργαστήριο για νέους και όχι μόνο (Αλεξία Λουγιάκη)

17.00-18.00:

Αναζητώντας την ιστορία (Ανδρέας Μιχαηλίδης)

18.00-19.00:

Γνωριμία με το Concept art και το Ιllustration μέσα από τα Video games και τον κινηματογράφο (Στέφανος Παπαδάτος)

19.00-20.00:

Από το κείμενο στην εικόνα (Μalk)

20.00-21.00:

Και από δουλειά τι κάνουμε; – Συμβουλές πώς να προωθηθούν τα έργα εντός και εκτός Ελλάδας. (Νίκος Κούτσης – Αγγ. Ρούβας)

Μετά τις 21.00 διασκεδάζουμε

21.00-21.15:

Object Manipulation από τον Pomet

21.30-22.00:

Αφήγηση ιστοριών από το εδώ, από το εκεί και το πάντοτε (Ομάδα Μυθολόγιο)

22.00-22.30:

Stand up comedy (Ομάδα Τ.Α.Δ.Ε)

22.30:

Aποχαιρετισμός

[/tab_content]

[/tabs]

Διαμόρφωση Χώρου

Ισόγειο
Η1- ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΣ – ΠΩΛΗΤΗΡΙΟ
Η2- BAR
K1- KHΠΟΣ – ΧΩΡΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ
K2- KHΠΟΣ – ΧΩΡΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ
Κ3- ΚΗΠΟΣ – ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ – ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ – ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ – ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ
Ι1- ΙΣΟΓΕΙΟ – ΧΩΡΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ & ΕΚΘΕΣΗΣ
Δ1- ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ – ΕΚΘΕΣΗ

Όροφος
Δ2- ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ – ΕΚΘΕΣΗ
Ο1- ΟΡΟΦΟΣ – ΕΚΘΕΣΗ – ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ
Ο2- ΟΡΟΦΟΣ – ΕΚΘΕΣΗ

[/one_half]

[one_half_last valign=”top” animation=”none”]

Συμμετοχές Στην Έκθεση & Στον Κατάλογο

1. Ανδριώτης Λεωνίδας
2. Aniro Dorina: http://dorvick@hotmail.com
3. Artnroll – Παπαδόπουλος Κώστας: http://info@artnrollmultimedia.com
4. Artnroll – Παπαδόπουλος Αλέξανδρος
5. Atathens – Malk: http://maria@atathens.org
6. Atathens – Tσιαμάντας
7. Βασιλά Δάφνη
8. Βούλγαρης Γιάννης: http://johnvoulg@gmail.com
9. Boυτσινάς Βαγγέλης
10. Βρανάς Θεοδόσης
11. Γαρνέλης Σάκης
12. Γιαμαλάκης Νίκος (Malk)
13. Γώγου Ελενα
14. Δαλκίδης Γιάννης
15. Δημητρακόπουλος Κωνσταντίνος: http://kotsosd@hotmail.com
16. Ερμείδης Ορέστης (Orestix)
17. Ερμίδης Γιάννης (Εψιλον)
18. Εfkarpos
19. Ευστρατιάδης Δημήτρης (efdemon)
20. Zacharia Ben Mansour
21. Ζουλάκης Μανώλης (Manolo)
22. Θωμαίδης Φώτης
23. Θωμάς Αλέξανδρος
24. Ιωάννου Αποστόλης
25. Kάζη Ελενα
26. Καπάδαη Βάλια
27. Κoυλουμπαρίτση Μαρία
28. Kristel Pent
29. Κωνσταντάκης Φίλιππος (SkullKaizer)
30. Lebaniz Blonde
31. Λουγιάκη Αλεξία: http://alexiaworks@gmail.com
32. Λουλές Πέτρος
33. Λουρίδας Γιώργος
34. Μακροζαχόπουλος Χρήστος
35. Macro Conrer
36. Μαμαλίγκα Σοφία:http://smamalinga@gmail.com
37. Mαλλιάρα Ελένη: http://elenimal@hotmail.com
38. Μαραγκός Ορφέας: http://dr.zed.g1@gmail.com
39. Μιχαηλίδης Ανδρέας
40. Μουζινάς Ακης
41. Μουνδρούκας Γιώργος
42. Μπουγάς Γιώργος (Bogi)
43. Ξιάρχη Αγγελική
44. Oικονόμου Θεόδωρας
45. Παγώνας Δημήτρης
46. Παπαγιάννη Λίλα
47. Παπαδάκη Σταυρούλα
48. Παπαδάτος Στέφανος
49. Παπαδόπουλος Τζίμης
50. Παπαθεοδώρου Σιαδώρα
51. Παπαμιχαήλ Nίκος
52. Παπαστεφάνου Στέλα
53. Παπαστεφάνου Φώτης
54. Παπουτσής Αγγελος
55. Παρασίδης Ανέστης
56. Πεφάνη Αντιμισιάρη Κωνσταντίνα
57. Ρεπούλιος Νίκος: http://nrepoulios@excite.com
58. Σαντοριναίος Γρηγόρης
59. Σιδέρης Γιάννης
60. Σκαμίτης Νίκος
61. Σοπ
62. Soter
63. Στεφαδούρος Νίκος
64. Tριανταφύλλου Νίκος
65. Τσαρδανίδης Γιώργος
66. Τσαούσης Παναγιώτης
67. Φιλόπουλος Δαμιανός
68. Φραγκιαδάκης Κώστας
69. Χαλκιώτης Γιώργος (Hobys George)
70. Χασάνδρας Νεκτάριος

[/one_half_last]

[divider style=”none”]

[/divider]