Με Πενάκι & Σκαπάνη

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΟΜΙΚΣ “ΜΕ ΠΕΝΑΚΙ ΚΑΙ ΣΚΑΠΑΝΗ”

Το φεστιβάλ είναι αφιερωμένο στην μνήμη του Μάριου Μεγαπάνου (marios1957)

Παρασκευή 4 Ιουλίου

ΧΩΡΟΣ ΣΤΑΒΛΟΥ
6.00 – 7.00 – TRAGENIA (ΕΥΓΕΝΙΑ ΤΡΑΓΑΚΗ) – Φτιάξε τον ήρωα σου- Εργαστήριο κόμικς για παιδιά
7.00 – 8.00 – ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΑΟΥΣΗΣ – Στοιχεία ελεύθερου σχεδίου και φωτορεαλισμός στο κόμικ
8.00 – 9.00 – ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΑΜΠΟΥΛΗΣ – Παρουσίαση νέου έργου του.
9.00 – 10.30 – ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ – O Ρομαντισμός, οι Προραφαηλίτες και η εικονογράφηση του Βarry W. Smith

ΧΩΡΟΣ ΣΙΝΕΜΑ
6.30 – 7.00 – ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – Εικονογραφήματα ή κόμικς; Η ιστορία της εικονοαφήγησης.
7.00 – 7.30 – ΚΩΣΤΑΣ ΦΡΑΓΚΙΑΔΑΚΗΣ, ΑΡΙΣΤ. ΔΑΓΛΑΣ – Εικονογραφημένα Μεγανησιώτικα παραμύθια
7.30 – 8.15 – ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΟΥΣΗΣ, ΔΗΜ. ΠΑΠΑΜΑΡΚΟΣ – Εμπνευσμένο από αληθινά γεγονότα… Από την ιστορική αφήγηση στο κόμικ
8.15 – 8.30 – XAIΡΕΤΙΣΜΟΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΩΝ
8.30 – 9.30 – ΘΩΜΑΣ ΒΑΛΛΙΑΝΑΤΟΣ – Ιλιάδα
9.30 -10.30 – ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΟΡΑΔΗΣ, ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ – Μηχανικός άνεμος και άλλη μία ιστορία.

Σάββατο 5 Ιουλίου

ΧΩΡΟΣ ΣΤΑΒΛΟΥ
6.00 – 7.00 – ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΠΑΠΑΔΑΚΗ – Βάλε τα λόγια – Δημιουργικό εργαστήριο για παιδιά
7.00 – 8.00 – MALK , ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΑΛΥΜΙΟΣ – Σενάριο και εικονογράφηση – φάσεις δημιουργίας
8.00 – 9.00 – ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΣΚΙΝΑΣ – Στιγμές που χάθηκαν στα καρέ – ασκήσεις ηρωισμών
Μετά τις 9.00 – Παρουσιάσεις εκδοτών και υπογραφές από δημιουργούς

ΧΩΡΟΣ ΣΙΝΕΜΑ
6.30 – 7.30 – ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΥΝΤΟΥΡΑΣ – Χάρις και Λυσίας, η αρχαία τέχνη στις σελίδες μιας περιπέτειας κόμικ
7.30 – 8.30 – ΜΑΝΩΛΗΣ ΦΡΑΓΓΙΔΗΣ – Comics ή Εικονογραφήγηση. Η 9η Τέχνη στη σχολική αίθουσα
8.30 – 9.30 – ΔΑΛΑΜΠΥΡΑΣ, ΠΑΠΑΣΤΕΦΑΝΟΥ, ΜΑΚΡΗΣ, ΚΡΗΤΙΚΟΣ – Παράδοξος ύπνος. Το Φανταστικό στην ιστορική αφήγηση
9.30 – 10.30 – SOLOUP – Σύντομη αναδρομή στα Ελληνικά κόμικς- Αναφορές των κόμικς σε Ιστορικές περιόδους

Κυριακή 6 Ιουλίου

ΧΩΡΟΣ ΣΤΑΒΛΟΥ
6.00 – 7.00 – AΛΕΞΙΑ ΛΟΥΓΙΑΚΗ – Δημιουργικό εργαστήρι για παιδιά
7.00 – 8.00 – MALK, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΠΑΠΑΔΑΚΗ – Διαδραστική δημιουργία
8.00 – 10.30 – ΕΨΙΛΟΝ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΡΜΙΔΗΣ) – Live street art

ΧΩΡΟΣ ΣΙΝΕΜΑ
6.30 – 7.30 – ORESTIX – Ιστορίες καθημερινής Πέλλας
7.30 – 8.30 – ΓΙΩΡΓΟΣ MEΛΙΣΣΑΡΟΠΟΥΛΟΣ – Θεοί σε κρίση
8.30 – 9.30 – ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ – Η γλώσσα της εικόνας – Σχεδιάζοντας ευανάγνωστα κόμικς
9.30 – 10.30 – ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ – Αφήγηση: Από το Παραμύθι στο κόμικ

Posted in: